Neden Gülüş Tasarımı ?
Gülüş Tasarımında Ne Önemlidir? Nereden Başlanır?

Gülüşün Önemi

Gülme, yüz kaslarının kasılması ile meydana gelen bir yüz ifadesidir. Sıcak ve güzel bir gülüş her dilde aynı anlama gelir. Gülümseme bulaşıcıdır. Gülüş, bireyin kendisine güven duygusunun ilk anahtarıdır. İçten gelen, etkileyici ve samimi bir gülüş, toplumda kişiler arası ilişkilerde kabul ettirici bir rol oynar. Gülümseme esnasında beyin endorfin salgılar. Bireyi rahatlatır. Bununla birlikte, bir çok kişi rahat gülemez, gülme konusunda kendini sınırlar.

Gülme ile diş ve diş etleri ön plana çıkar. Bireylerin, gülmekten kaçınmalarının en önemli nedeni, ağız ve diş sağlığı sorunları ile dişlerdeki renk, şekil ve kapanış bozukluklarıdır.

Neden Gülüş Tasarımı ?

Dişlerdeki renk, şekil ve kapanış bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere yol açabilmektedir.

Günümüzde, diş hekimliği alanında kullanılan estetik ve restoratif amaçlı yeni malzemelerin gelişmesi, teknolojinin sunduğu olanakların diş hekimliği alanında uygulanması, pek çok, renk, şekil ve pozisyon bozukluklarının tedavisini mümkün hale getirmiştir.

Gülüş Tasarımında Ne Önemlidir? Nereden Başlanır?

Gülüş tasarımı yapılırken, gülüş ifadesini etkileyen faktörler birlikte dikkate alınır. Bu etkenler: Yüz hatlarınız, Cinsiyetiniz, Yaşınız, Gülüşünüzün Simetrisi, Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri, Dudaklarınız, Dişetleriniz dir. Bununla birlikte, gülüş dizayna kişinin yüzünün geometrik şekline uygun diş formlarının seçilmesi ile başlanır.

Cinsiyet, Diş ve Gülüş

Kadın ve erkek anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın, burun ve çene ucu orantısı cinsiyetler arasında farklılık gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak, burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı yansıma vardır.

Kadın dişlerinin köşeleri daha yumuşak döner, yuvarlık ve ovaldir. Kesici diş kenarları alt dudak eğimini takip eder. Gülme hattı yukarı doğru kavislidir. Ön iki keser diş yandaki dişlerden daha iri ve daha uzundur. Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır.

Erkeklerde ise, ön dört keser diş arasında önemli boy farkları yoktur. Komşu dişler daha düz bir hatta birleşir. Gülme hattı, kadınlara nazaran daha düzdür. Dişlerin hatları düz ve köşeli olup, yer yer kare ve dikdörtgen formludur, daha belirgindir.

Gülüş İfadeleri ve Tasarımı

1-Çekici Gülüş (Sexy Smile)

Genç bireylerde, ön dişler yan dişlere göre daha uzundur. Bu durum, bireyi genç gösteren etmenlerdendir. Ancak, bazen kalıtsal nedenlerle ön dişlerin boyu kısa olduğu gibi, bazen de yıllara sari aşınma nedeniyle, ön dişler yıpranır ve boyları kısalır. Bu durum, bireyde yaşlı bir görüntüye neden olur. Oysa, bireyin çekici bir görüntüye sahip olabilmesi için ön dişlerin diğer dişlere göre daha uzun olması gerekir.

Çekici gülüş katagorisinin karekteristik özelliği, ön dişlerin yan dişlere göre fark edilir derecede uzun tasarlanmasıdır. Çekici gülüşte dişler, doğala göre biraz daha beyazdır. Genellikle bayanlar tarafından tercih edilen bu tarz tasarlama ve uygulamayla bireye genç, dinamik ve çekici bir görünüm kazandırılması amaçlanır.

2-Entellektüel Gülüş (Sophisticadet Smile)

Genç bireylerde, dişler ilk sürdüğünde dişlerin uzunlukları birbirinden faklıdır. Ancak, zamanla dişlerde meydana gelen aşınma sonucu dişler aynı boya gelir, düz ve keskin hatlı olur, yuvarlık hat yoktur. Bu durum, bireye yaşlı bir görünüm verir. Entelektüel gülüş dizaynı ile dişlere yeni bir form verilerek, yüze olgun, bilgili ve entelektüel bir ifade kazandırılır

3-Sportif Gülümseme (Sporty Smile)

Çekici gülüş tasarımı ile çocuksu ve genç bir ifade kazandırılması, entellektüel gülüş tasarımı ile de bireye ciddi bir ifade kazandırılması hedeflenir. Sportif gülümseme ise, bu iki tarzın arasında bir tasarlamadır. Dişler çekici gülümseme kadar uzun ve birbirinden ayrı değildir. Biraz daha birbirine yakındır. Ancak, entelektüel gülümseme kadar da tekdüze değildir. Sportif gülümsemede, orta kesici dişler, yan kesici dişlerden biraz daha uzun tutularak, bireye içten, samimi ve sıcak bir ifade kazandırılması amaçlanır. Özellikle orta yaş grubu bireyler için uygun bir gülümseme şekli ve tasarımıdır.

Hızlı İletişim İçin

Bizi arayın
0312 363 61 65
0505 403 20 90
Email
info@cebecident.com
bilgi@cebecident.com

Randevu için

Her türlü soru ve bilgi için bizi arayabilir yada aşağıdaki formu göndererek size uygun randevuyu sorgulayabilirsiniz.

  Top view close up of attractive woman in chair while dentist is drilling her teeth with machine

  Diş Hastalıkları

  Diş Tedavisi ve Çekimi, Dolgu, Kanal Tedavileri

  http://www.cebecident.com/wp-content/uploads/2021/12/4-1.png

  İmplant

  İmplant, İmplant Diş Tedavisi, All on 4 İmplant

  close-up of an open female mouth. Dentist doctor puts a filling on a female client. The nurse helps to pump out saliva

  Ağız Sağlığı

  Diş Taşı Temizliği, Diş Beyazlatma ve Ağız Sağlığı konuları

  Close up portrait of Young women in dentist chair, Check and select the color of the teeth. Dentist makes the process of treatment in dental clinic office. Teeth whitenning.

  Gülüş Tasarımı

  Dijital Gülüş Tasarımı, Diş Beyazlatma ve Zirkonyum

  CebeciDent

  Soru ve randevularınız için her daim bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgilerimiz.

  Sertifikalar
  Sosyal Ağlar

  Bizleri tüm sosyal medya kanallarında bulabilirsiniz. Sayfalarımızı takip ederek bizden haberdar olabilirsiniz.

  Copyright 2023 CebeciDent. Tüm hakları saklıdır.

  Copyright 2023 CebeciDent. Tüm hakları saklıdır.

  Call Now ButtonTıkla Hemen Ara