CAD-CAM nedir?
CAD-CAM uygulaması nasıl yapılır?

CAD-CAM bilgisayar destekli diş tasarımı ve üretiminin uygulandığı yöntemdir. CAD (Computer Aided Design) bilgisayar destekli tasarımın kısaltması olup, CAM (Computer Aided Manufacturing) ise bilgisayar destekli üretimin kısaltmasıdır. Bilgisayar destekli tasarım ve üretimin birleşmesi ile küçük özel kameralar ile ağzın 3 boyutlu görüntüsü taratılır. Tarama sonrasında ise bilgisayar üzerinde yapılacak protezin tasarımını yapıp özel kazıyıcı cihazlar ile bloklardan işleme yapılması bütünüdür. Ağzın taratılmasından, protezin üretilmesine kadar bilgisayar desteği ile yapılan süreçlerin bütünü diyebiliriz.

CAD-CAM uygulaması nasıl yapılır?

Tedavinin ilk aşaması restore edilecek dişin ağızdaki hazırlıklarının yapılması gerekir. Ardından hastanın ağzından optik kamera ile taratılan görüntüler direkt olarak cihaza kaydedilir ve bilgisayar üzerinde bulunan özel yazılımlar kullanılarak hastaya en uygun protezlerin tasarımı hazırlanır. Daha sonrasında ise özel tornalama cihazı ile restorasyon imal edilip hastanın ağzına yerleştirilir. Dişin birebir üç boyutlu ölçüsünü çıkarmayı sağlayan CAD-CAM dental, diş üzerine yumuşak bir malzeme koyup kalıbının alınması işlemi yerine özel kamera ile resim alınarak tasarım yapılması avantajını sağlamıştır. Dişin tam boyutlu ölçüsünün alınmasını sağlayan bu yöntem birkaç dakika içinde dişe uygun bir yapıyı ortaya çıkarır ve bu sayede istenilen protezler sorunsuz şekilde hastalara uygulanabilir.

CAD-CAM tedavisinin avantajı nedir?

 

Bu teknoloji ile hazırlanan restorasyonlar ile yüksek düzeyde estetik elde edilmektedir. Kısa sürede hazırlanır, geniş bir uygulama alanı vardır ve güvenilir bir metottur. Bu teknik sayesinde diş hekimi tarafınca hazırlanan dişlerin ölçüsü geleneksel yöntemlerden farklı olarak bilgisayara bağlı minik bir kamera ile fotoğraflanarak alınmasıdır. Elde etilen tarama görüntüleri ile restorasyon hazırlanır. Sistem üzerinde bulunan turna cihazı ile de restorasyon bilgisayar tarafından yapıştırılmaya hazır hale gelir ve bu şekilde çok daha uyumlu, gerçeğe yakın görünümde restorasyonlar elde edilebilmektedir. CAD-CAM ile bir porselen restorasyonun hazırlanıp hastaya uygulanması 1-2 saat içerisinde tamamlanabilmektedir. Diğer avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sistem mikron seviyesinde hassas çalışmakta ve geleneksel yöntemlerle bu hassasiyetin elde edilmesi mümkün olmamaktadır.
 • Kısa sürede hazırlandığından zamandan tasarruf sağlamaktadır.
 • Tasarım yapılırken her türlü detayın gözlemlenip, kontrol edilmesi sebebi ile üretimin kalitesi de yüksek olmaktadır.
 • CAD-CAM sistemi sayesinde kusursuz bir estetik görünüm elde edilir.
 • Tasarım esnasında ölçü alınmasına ihtiyaç duyulmaz.
 • Kısıtlı ağız açıklığı ve öğürme refleksi olan hastalar için çok ciddi avantaj sağlar.
 • Diş restorasyonunu mükemmel olmasını sağlayan CAD-CAM diş protez uygulamaları ile çözümler hızlı sunulurken kişinin yaşam kalitesi de arttırır.

CAD-CAM tedavisi kimler için önerilir?

Bu yöntemi ölçü esnasında bulantı refleksi olan kişilerde ve provalı aşamalarda vakit kaybetmek istemeyen, iş yoğunluğu fazla kişiler, bu yöntemle arzu ettikleri restorasyonlara tek günde kavuşabilirler.

Hızlı İletişim İçin

Bizi arayın
0312 363 61 65
0505 403 20 90
Email
info@cebecident.com
bilgi@cebecident.com

Randevu için

Her türlü soru ve bilgi için bizi arayabilir yada aşağıdaki formu göndererek size uygun randevuyu sorgulayabilirsiniz.

  Top view close up of attractive woman in chair while dentist is drilling her teeth with machine

  Diş Hastalıkları

  Diş Tedavisi ve Çekimi, Dolgu, Kanal Tedavileri

  http://www.cebecident.com/wp-content/uploads/2021/12/4-1.png

  İmplant

  İmplant, İmplant Diş Tedavisi, All on 4 İmplant

  close-up of an open female mouth. Dentist doctor puts a filling on a female client. The nurse helps to pump out saliva

  Ağız Sağlığı

  Diş Taşı Temizliği, Diş Beyazlatma ve Ağız Sağlığı konuları

  Close up portrait of Young women in dentist chair, Check and select the color of the teeth. Dentist makes the process of treatment in dental clinic office. Teeth whitenning.

  Gülüş Tasarımı

  Dijital Gülüş Tasarımı, Diş Beyazlatma ve Zirkonyum

  CebeciDent

  Soru ve randevularınız için her daim bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgilerimiz.

  Sertifikalar
  Sosyal Ağlar

  Bizleri tüm sosyal medya kanallarında bulabilirsiniz. Sayfalarımızı takip ederek bizden haberdar olabilirsiniz.

  Copyright 2023 CebeciDent. Tüm hakları saklıdır.

  Copyright 2023 CebeciDent. Tüm hakları saklıdır.

  Call Now ButtonTıkla Hemen Ara